Misje Hallelu Jah w Anglii

„Całym sercem chcę poprowadzić was do przeżycia Eucharystii tak aby była ona wydarzeniem, które przemieni wasze życie” – powiedział Dominik Chmielewski rozpoczynając rekolekcje dla Polaków mieszkających w Stoke on Trent w Środkowej Anglii.
W dniach 2-5 maja, Wspólnota Hallelu Jah już po raz czwarty odwiedziła Anglię, aby głosić Chrystusa zmartwychwstałego parafianom ze Stoke. Tym razem rekolekcje miały charakter wyjazdowy i odbyły się w odległym od Stoke około 60 km, niezwykle urokliwym, chrześcijańskim Hayes Conference Centre w Swanwick.

Uczestniczyło w nich około 40 osób, głownie parafian ze Stoke. Rekolekcje głosił Dominik Chmielewski, którego wspierali członkowie wspólnoty Hallelu Jah: Anita, Tomek, Kuba Piechnikowie, Ela, Jacek Filipkiewiczowie i Piotr Kwiatkowski.
W recepcji na każdego uczestnika czekały, ręcznie wykonane pierniki z indywidualna dedykacją, upieczone przez Marzenkę Hawiar ze Stoke.

Były poruszające serca konferencje Księdza Dominika wyjaśniające sens i znaczenie Eucharystii, nauczania o wspólnocie Tomka Piechnika, Eucharystie, wspólne modlitwy, grupy dzielenia, rozmowy i nawiązywanie relacji. Jednym słowem realizowaliśmy zamysł tworzenia wspólnoty Chrystusowej w myśl słów z Dziejów Apostolskich, że trwali oni na w nauce apostołów, i we wspólnocie i na łamaniu chleba (Dz 2,42).
W Anglii odejście od Chrystusa widoczne jest niemalże na każdym kroku. Niewielka ilość wiernych na niedzielnych nabożeństwach, zmarginalizowanie świąt kościelnych (Boże narodzenie i Wielkanoc), wynajmowanie świątyń do potrzeb komercyjnych takich jak siłownie, sklepy ze starociami, wszystko to sprawia, że polska parafia w Stoke jawi się jako oaza na pustyni, a jej parafianie to misjonarze Chrystusa w swoich środowiskach.

poniżej zdjęcie pożegnalne po Mszy w Stokea tu kościół (prawdopodobnie anglikański) przerobiony na sklep z rupieciami
serce boli!

Podczas rekolekcji bardzo budujące było świadectwo uczestników, którzy chcą trwać w wierze, są gorliwi i zaangażowani w życie Kościoła, tworzą w sposób naturalny wspólnotę. Prosimy o modlitwę w intencji tworzącej się w Stoke wspólnoty, aby była świadectwem żywej wiary wśród ludzi nie znających Chrystusa. Aby tak jak wspólnoty pierwszych chrześcijan wielbili Boga, a cały lud odnosił się do nich życzliwie, Pan zaś pomnażał im codziennie tych, którzy dostępowali zbawienia. (Dz 2,47).

Spisał Piotr Kwiatkowski

Poprzedni artykułSpotkanie modlitewne – „kto tych słów moich słucha i wypełnia” – Życie z Chrystusem, ufność Panu
Następny artykułNauczanie – Życie z Chrystusem, ufność Panu – Tomek Solski