Księga Psalmów. Psalm 63

0
105

📖 Ps 63,1 Psalm Dawida, gdy przebywał na pustyni judzkiej.

Jak okiem sięgnąć – miejsce skał, kamieni, gór szorstkiego piachu, pełne niebezpiecznych szczelin i kanionów.
Miejsce, gdzie Dawid ukrywał się przed ścigającym go Saulem.
A zatem – przestrzeń, gdzie nadzieja zdaje się być czymś nierealnym i niemożliwym.
A jednak – czas przebywania tam, to chwile zanurzenia w bliskość uwielbienia…

📖 Ps 63,2 Boże, mój Boże, szukam Ciebie od świtu; Ciebie pragnę całym sercem! Do Ciebie tęskni moje ciało jak pustynna, sucha i pozbawiona wody ziemia.

A w tłumaczeniu Septuaginty czytamy jeszcze:

📖 Ps 63,2 Dla Ciebie wstaję o świcie (…)

Jak poruszające jest to szczere wołanie modlitwy Dawida. A jednocześnie – jak ujęta jest jego determinacja i dyscyplina serca w tym dramatycznym położeniu…

I słowa:
📖 Ps 63,4 Bo łaska Twa lepsza nad życie.

Lub też inaczej: Twoje miłosierdzie jest cenniejsze od życia.
Świadectwo oddania i właściwej perspektywy Dawida.
Dawid wyraża tęsknotę za czasem bliskości Namiotu Spotkania, bycia jak najbliżej Miejsca Świętego. I wyraża również tajemnicę mocy modlitwy uwielbienia:

📖 Ps 63,5-6 Pragnę w ten sposób wysławiać Cię w swoim życiu, wznosić swe ręce w imię Twoje. Moja dusza mogłaby wtedy sycić się jak sadłem i tłuszczem, a moje usta pobudzałyby wysławieniem me wargi do radości. 

Kiedy czasem słucham zachęt albo świadectw o uwielbieniu „na przekór” sobie, sytuacjom życiowym, stanowi zdrowia czy samopoczucia – odzywa się we mnie jakiś rodzaj sprzeciwu czy niezrozumienia dla takiej postawy czy narracji.
Dawid nie o tym…Ten psalm nie o tym…I ja myślę na dzień dzisiejszy, że w ogóle Biblia nie tym (tak mnie Pan Jezus uczy).
Tu mowa jest o tym, że w tej pustyni, w tym zagrożeniu, w tym osamotnieniu, jest miejsce i na tęsknotę za bezpieczeństwem, i na nadzieję i pragnienie odmiany tej sytuacji, a jednocześnie 100% przekonanie doświadczenia pełni bliskości Boga tu i teraz. W Jego tajemnicy, wszechmocy, suwerenności, a jednocześnie troskliwości i czułości. Czyli więź i pewność, a nie zaciśnięte zęby i pięści.
Dla mnie to jest uwielbienie w każdym czasie… O tym jest dla mnie ten psalm…

Błogosławionego dnia!

Poprzedni artykułPost i Noc Modlitwy w Hallelu Jah – czerwiec 2022
Następny artykułKsięga Psalmów. Psalm 64